Güneşten sıcak su üretimi için güneş kollektörleri kullanılmaktadır. Güneş kollektörlerinde üretilen sıcak su; kullanım suyunu ısıtmak için veya bina ısıtmasına destek olarak kullanılmaktadır.

Eski model güneş kollektörlerinde  sıvı taşıyıcı boru silindirik kesitlidir.  Bu sebeple güneş gören seçici yüzeye tek noktadan bağlıdır.  Bu da ısı geçişini önemli ölçüde kısıtlar, bu tür paneller  metrekare başına 166 Watt/mt2 saat termal enerji toplayabilir.

Buna karşılık;  aşağıda şekilde görüldüğü gibi tam yüzeyden temaslı taşıyıcı borular metrekare başına  343 Watt/mt2 saat  termal enerji toplar:

 

Güneş kollektörlerimiz; güneş ışığını toplayıp absorbe eden selektif yüzeyle kaplıdır.  Selektif yüzey sayesinde, piyasada ucuza satılan silindirik borulu  yüzeylere göre çok daha hızlı ve daha yüksek derecede su ısıtma özelliği sağlanır.

Her bir kollektör 7 metreye kadar uzunlukta  üretilebilmekte olup,  standart  büyüklük 2,0 metrekaredir.  Kullanılacağı yerdeki konumuna göre yatay veya düşey kullanılmak üzere üretilir. Selektif yüzeyin hemen altında taş yünü veya cam yünü (seçenekli) izolasyon katmanı bulunur. Bu sayede; kışın en soğuk havalarda bile güneş ışığından sıcak su üretimi sağlanabilmektedir.

Kollektörlerimizin diğer bir üstünlüğü ise gövdenin yekpare olmasıdır.  Tek parça gövde sayesinde sızıntı, hava girişi, vs gibi ısı izolasyonunu bozacak zayıflıklar yoktur.   Piyasada çokça bulunan  aluminyum cerçeveli, kenarları kaynak veya punto ile tutturulmuş  çerçeveli  kollektörleri  satmıyoruz.

Temiz kullanım suyu ile güneş kollektörleri içinde dolaşan ısıtma suyunun birbirine karışmaması için, çift çelik serpantinli emaye boiler kullanmaktayız. Kullanım suyu boiler içindeki eksiz ve paslanmaz çelik (AISI 316L) borudan geçmekte ve emaye ortama temas etmemektedir. Böylece en üst düzeyde hijyen sağlanmaktadır.

4

1